Category Archives: ВЕСТИ

Европското првенство за јуниори во Скопје, од 19. до 25.10.2020 година

Откако претходно беа одложени сите континентални и Светски првенства, по повод пандемијата Ковид-19, Светската Боречка Федерација (УВВ), по големи напори и многу контакти со сите земји организатори, донесе одлуки за продолжување на натпреварувањата од септември. Нашата држава и главниот град, требаше да бидат домаќини на Европското првенство за јуниори, од 30.06 до 05.07.2020 година и […]

Претседателот Вренези и Томче Андоновски ги посетија борачите

18 борачи од репрезентацијата на Северна Македонија за кадети, јуниори и сениори до 23 години, продолжуваат со базичните подготовки во Маврово, кои почнаа на 26 јуни, додека истите ќе траат три недели. Според информациите кои ги добиваме од тренерите Седат Бафтија, Суфијан Исмаили и Давор Тасев, подготовките течат во најдобар можен ред, додека условите кои […]

Борачите на базични подготовки во Маврово

По неколкумесечната пауза по повод пандемијата Ковид-19, од денес почнуваме со подготовки, со цел следни големи достигнувања. 18 репрезентативци на Северна Македонија во борење (кадети, јуниори и сениори), предводени од тренери и стручни лица, денеска почнаа со базични подготовки во Маврово, се со цел враќање на формата на ниво со кое ќе може да целиме […]

УВВ со писмо до БФРСМ: БФРСМ е во добра позиција

По пријавата поднесена од страна на БК Безбедност, БК Тигар и сега веќе непостоечкиот клуб во БФРСМ, БК Олимпија до Меѓународната Светска Боречка Федерација (УВВ), истата, во текот на минатиот ден одговори со писмо до нашата федерација и клубовите подносители. Во ова писмо, Генералниот Секретар на УВВ, г-дин Мичел Дусон, меѓу другото вели дека БФРСМ […]

Олимписките квалификациони турнири во борење ќе се одржат во 2021 година

Најавите од последниот период сега веќе се официјализираа и Меѓународната Светска Федерација во борење (United World Wrestling), денес официјално информираше дека сите преостанати квалификациони турнири во борење за исполнување на норма за учество на Летните Олимписки Игри следната година, ќе се одржат во текот на 2021 година. Од УВВ, информираа дека термините за квалификационите турнири […]

Официјално: Одложени Олимписките Игри “Tокио 2020”

Заради зголeменото влијание на COVID-19 (вирусот Корона), во директен разговор помеѓу претседателот на ИОК, д-р Томас Бах и јапонскиот премиер Шинзо Абе e договорено Игрите на XXXII олимпијада во Токио да бидат одложени и истите да се одржат следната година, но не подоцна од летото 2021 (најверојатно на 23 Јуни 2021 година).Овој заклучок е потврден […]

Одложено Државното првенство за сениори до 23 години

Поради пандемијата COVID – 19, планираното Државно првенство за сениори до 23 години, кое требаше да се одржи на 14.03.2020 година во Штип, се одложува. Оваа одлука е донесена по послендите препораки и забрани од страна на Министерството за здравство на РСМ, се со цел, превенција од коронавирус. Кога ќе бидат овозможени услови за организирање […]