Author Archives: nikola

Противници од Шпанија за Егоров и Вејсели на светскиот квалификационен турнир за ЛОИ

Во Софија, утре ќе почне и последниот квалификационен турнир за Летните Олимписки Игри “Токио 2020”, кои во текот на оваа година ќе се одржат во јапонската претстолнина. По Светското првенство во 2019 година и континенталните квалификациони турнири, ова е последна можност за нашите борачи, воедно и сите други, да обезбедат олимписка норма. На овој турнир, […]

Македонија со четири претставници на Европското првенство за сениори

Во Варшава, Полска, од утре до 25 април ќе се одржува Европското првенство за сениори. Нашата репрезентација, предводена од селекторот Љуљзим Вренези ќе биде преставувана од четири борачи и тоа: Владимир Егоров (61 кг), Фати Вејсели (70 кг), Дејан Митров (79 кг) и Магомедгаџи Нуров (97 кг). Вејсели, Митров и Нуров ќе се борат во […]

Три нови медали од ‘Петко Сираков’. Бесир Алили сребрен, Елмедин Сејфулаху и Увејс Фејзула бронзени

Репрезентацијата на Северна Македонија за сениори до 23 години, од еден од најсилните турнири во календарот на УВВ, ‘Петко Сираков’, се враќа со пет медали. Доколку до пред неколку години се радувавме евентуално на само еден медал во неколку години, сега веќе само на ова издание, освоивме вкупно пет. Европскиот кадетски шампион Бесир Алили, не […]

Одлични резултати! Реџеп Хајдари златен, Фати Вејсели бронзен на ‘Петко Сираков’, утре уште по една можност за златен и бронзен медал

Репрезентацијата на Северна Македонија во борење бележи одлични настапи на меѓународниот турнир во борење за сениори до 23 години ‘Петко Сираков’, кој се одржува во Софија, Бугарија. Најзабележителен настап имаше Реџеп Хајдари, кој постигна одличен резултат, успевајќи да го освои златниот медал во категоријата до 92 кг и најавувајќи други успеси на овогодинешните Европски првенства […]