Category Archives: ВЕСТИ

НИВО-1 КУРС ЗА ТРЕНЕРИ И СУДИИ

Боречката Федерација на Република Северна Македонија во соработка со Светска Боречка Асоцијација(УВВ) од 2-9 мај во Кочани организира курс за тренери и судии. Курсот ќе содржи теоретски и практичен дел, а едукатор за тренери ќе биде Георги Средков , за судии ќе имаме едукаор од Хрватска Давор Петањек. На крајот од курсот учесниците ќе добијат […]

Бесир Алили на само 19години се пласираше на 5место во сениорска конкуренција на ЕП во Унгарија

Бесир Алили го освои петтото место на Европското првенство во борење во Будимпешта, Унгарија, откако во борбата за бронзениот медал во категоријата до 61 кгзагуби 2-11 од Едуард Григорев (Полска). За младиот Алили и петтото место е успех, покажувајќи дека има талент кој се уште треба да се бруси, а успесите ќе дојдат, бидејќи младоста е на […]

Егоров направи историја во Македонското борење-од Унгарија се враќа со златен медал

Владимир Егров- Направи историја за македонското борење Во категорија 57кг освои злато на ЕВРОПСКОТО ПРВЕНСТВО ЗА СЕНИОРИ во БУДИМПЕШТА,Унгарија Голем успех за Македонија за прв пат по 23 години добиваме шампион во Сениорска Конкуренција на ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО .Ова е шести златен медал за Македонија на ЕП-а, по два освоија Шабан Трстена и Шабан Сеиди и […]

Македонија има Финалист на Европското Првенство за Сениори-

Европско Првенство борење оваа година се одржува во Будимпешта,Унгарија од 28.03.-03.04.2022година. Нашата држава ја претставуваат 5 репрезентативци во борење слободен стил и тоа: -57кг Владимир Егоров  1/4 финале  победа🇲🇰 5:4 🇩🇪против Германија 1/2 финале победа 🇲🇰10:0 🇦🇲против АрменијаУтре борба за златен медал се бори против Азербеџан(Алибас Ржазде). 61кг утре во квалификации 🇲🇰Бесир Алили со противник […]

Европско Првенство У23 во Пловдив,Бугарија 2022година

Европско Првенство У23 Пласман 50кг Марија Спирковска-9мeсто 57кг Аид Салихаси -9место/9борачи 61кг Бесир Алили-5место/од 10 70кг Фати Вејсели-5место/од 13 92кг Реџеп Хајдари-5место/од 12 97кг Ефтимов Столе -5 место /од 9 125кг Увејс Фејзулаху-9место/ од 9 Тренери Абаз Емини Чедо Николовски Тим лидер Ахмед Адеми-Амо Претседателот на нашата федерација,внимателно ги следеше борбите заедно со претседателот на […]

Подготвителен тренинг за учество на Европско Првенство У23,кое ќе се одржи во Р.Бугариja

Денес 04.03.2022 година во просториите на БК Лирија ,Нашите Репрезентативци и Репрезентативци од Косово направија пријателски тренинг со цел подобри подготовки за учество на Европското Првенство во Борење У23 кое ќе се одржи следната недела во Р.Бугарија. Присутни беа претседателот на БФРСМ Дејан Богданов,член на УО Ахмед Адеми,тренерите на федерацијата и на БК Лирија и […]

Стипендии од Олимписки Комитет на Северна Македонија за двајца борачи

Боречка Федерација на Република Северна Македонија би сакала да изрази една огромна благодарност до Олимпискиот Комитет на Република Севернна Македонија,со која имаме одлична соработка долг период,благодарност до претседателот Даниел Димевски и канцеларијата на ОКСМ. Денес (17.02.2022)Претседателот Дејан Богданов успеа да потпише договор со ОКСМ за стипендирање на двајца наши борачи. Борачите ќе добиваат стипендија секој […]