Category Archives: ВЕСТИ

Претставници од БФРСМ на договорена средба со Градоначалникот на Општина Струмица

На ден 10.11.2021 делегацијата на БФРСМ во состав од Претседателот Дејан Богданов,Спортскиот Директор Сократ Ефтимовски, Генералниот Секретар Љубомир Лазаревски и Техничкиот Секретар на БФРСМ Драгана Савева одржаа деловна средба со Градоначалникот на Општина Струмица Костадин Костадинов. Претставниците на БФРСМ беа пријатно пречекани од страна на Градоначалникот Костадин Костадинов. На оваа средба претседателот на БФРСМ-Дејан Богданов […]

Представниците од БФРСМ на договорена средба со градоначалникот на Општина Струмица

На ден 09.11.2021 година делегацијата од БФРСМ во состав од Претседателот на БФРСМ– Дејан Богданов,Спортскиот директор Сократ Ефтимовски,Генералниот секретар Љубомир Лазаревски и техничкиот секретар на БФРСМ Драгана Савева остварија договорена средба со Градоначалникот на Општина Струмица Костадин Костадинов. На средбата која помина во пријатна атмосвера Претседателот на БФРСМ Дејан Богданов го информира Градоначалникот Костадинов за […]

ИЗВЕШТАЈ БАЛКАНСКО ПРВЕНСТВО ЗА ПИОНЕРИ(У-15) и Кадети и Медитерански игри за кадети ,,КСАНТИ-ГРЦИЈА,,28-29.10.2021 ГОД

Од 28-29.10.2021 година во Ксанти Грција се одржа Балканското првенство за Пионери(У-15), во слободен и Грчко римски стил, како и во женско борење. Во пионерска конкуренција настапија 19 натпреварувачи, 14 во слободен стил и 5 во женска конкуренција, нашите борачи ги водеа тренерите: Горан Атанасов, Игор Неделковски, Нехат Џаферовски и Горан Стојанов. Во категорија 44 […]

Во Кочани се одржаа подготовки за настап на нашите репрезентативци на Балканско Првенство и Медитерански Игри за Пионери,Кадети во Борење кои ќе се одржат во Ксанти, Грција од 28-31.10.2021 година.

Подготовките се реализираа од 18.10.2021-24-.10.2021-во Спортската Сала на СОУ,,Љупчо Сантов,,-Кочани, на кои земаа учество 35 борачи  во повеќе тежински категории. Со подготовките раководеше стручниот тим со тренерите: Горан Стојанов, Бејтула Алими, Горан Атанасов, Нехад Џафери, Ангел Стефанов и Игор Неделковаки, кои ги оценија подготовките ги оценија како успешно реализирани. На сите борачи и стручниот тим,учесници […]

ИЗБРАН НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА БФРСМ

На 13.08.2021 се одржа Редовно Изборно Собрание на Боречката Федерација на Република Северна Македонија, за нов претседател  на БФРСМ е назначен Дејан Богданов. Избран е и нов Управен Одбор на Федерацијата! НА СОБРАНИЕТО ОД 25 ДЕЛЕГАТИ ПРИСУСТВУВАЛЕ  16. ЗА ПОТПРЕТСЕДАТЕЛ Е ИЗБРАН ИМЕР КАДРИОВСКИ, БИЗНИСМЕН, ВО УО  НА ФЕДЕРАЦИЈАТА Е ИЗБРАН САФЕТ АЛИ,  ПРЕТСТАВНИК НА  […]

Противници од Шпанија за Егоров и Вејсели на светскиот квалификационен турнир за ЛОИ

Во Софија, утре ќе почне и последниот квалификационен турнир за Летните Олимписки Игри “Токио 2020”, кои во текот на оваа година ќе се одржат во јапонската претстолнина. По Светското првенство во 2019 година и континенталните квалификациони турнири, ова е последна можност за нашите борачи, воедно и сите други, да обезбедат олимписка норма. На овој турнир, […]

Македонија со четири претставници на Европското првенство за сениори

Во Варшава, Полска, од утре до 25 април ќе се одржува Европското првенство за сениори. Нашата репрезентација, предводена од селекторот Љуљзим Вренези ќе биде преставувана од четири борачи и тоа: Владимир Егоров (61 кг), Фати Вејсели (70 кг), Дејан Митров (79 кг) и Магомедгаџи Нуров (97 кг). Вејсели, Митров и Нуров ќе се борат во […]

Три нови медали од ‘Петко Сираков’. Бесир Алили сребрен, Елмедин Сејфулаху и Увејс Фејзула бронзени

Репрезентацијата на Северна Македонија за сениори до 23 години, од еден од најсилните турнири во календарот на УВВ, ‘Петко Сираков’, се враќа со пет медали. Доколку до пред неколку години се радувавме евентуално на само еден медал во неколку години, сега веќе само на ова издание, освоивме вкупно пет. Европскиот кадетски шампион Бесир Алили, не […]

Одлични резултати! Реџеп Хајдари златен, Фати Вејсели бронзен на ‘Петко Сираков’, утре уште по една можност за златен и бронзен медал

Репрезентацијата на Северна Македонија во борење бележи одлични настапи на меѓународниот турнир во борење за сениори до 23 години ‘Петко Сираков’, кој се одржува во Софија, Бугарија. Најзабележителен настап имаше Реџеп Хајдари, кој постигна одличен резултат, успевајќи да го освои златниот медал во категоријата до 92 кг и најавувајќи други успеси на овогодинешните Европски првенства […]

Наградата “8 Септември” за животно дело за селекторот Љуљзим Вренези, е за него лично, но и за сите успеси на нашата федерација во последните четири години

Сите вие што сте имате добра меморија, сигурно ќе се сетите на последните шест месеци од 2016 година, кога нашата федерација беше суспендирана од страна на УВВ (Обединето Светско Борење), поради неплатени долгови, додека нашите борачи немаа можност да се пријавуваат и учествуваат на меѓународните натпреварувања. Во тој период, еден од најлошите во историјата на […]