Category Archives: РЕЗУЛТАТИ

Егоров направи историја во Македонското борење-од Унгарија се враќа со златен медал

Владимир Егров- Направи историја за македонското борење Во категорија 57кг освои злато на ЕВРОПСКОТО ПРВЕНСТВО ЗА СЕНИОРИ во БУДИМПЕШТА,Унгарија Голем успех за Македонија за прв пат по 23 години добиваме шампион во Сениорска Конкуренција на ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО .Ова е шести златен медал за Македонија на ЕП-а, по два освоија Шабан Трстена и Шабан Сеиди и […]

Македонија има Финалист на Европското Првенство за Сениори-

Европско Првенство борење оваа година се одржува во Будимпешта,Унгарија од 28.03.-03.04.2022година. Нашата држава ја претставуваат 5 репрезентативци во борење слободен стил и тоа: -57кг Владимир Егоров  1/4 финале  победа🇲🇰 5:4 🇩🇪против Германија 1/2 финале победа 🇲🇰10:0 🇦🇲против АрменијаУтре борба за златен медал се бори против Азербеџан(Алибас Ржазде). 61кг утре во квалификации 🇲🇰Бесир Алили со противник […]

Европско Првенство У23 во Пловдив,Бугарија 2022година

Европско Првенство У23 Пласман 50кг Марија Спирковска-9мeсто 57кг Аид Салихаси -9место/9борачи 61кг Бесир Алили-5место/од 10 70кг Фати Вејсели-5место/од 13 92кг Реџеп Хајдари-5место/од 12 97кг Ефтимов Столе -5 место /од 9 125кг Увејс Фејзулаху-9место/ од 9 Тренери Абаз Емини Чедо Николовски Тим лидер Ахмед Адеми-Амо Претседателот на нашата федерација,внимателно ги следеше борбите заедно со претседателот на […]