Category Archives: СЕНИОРИ

47ми Меѓународен Традиционален Турнр во борење-слободен сил- Македонски Бисер

46 ти-,,Македнски Бисер “-Традиционален Меѓународен Турнир во борење слободен стил–Радовиш-2022 г

46 ти-,,Македнски Бисер “-Традиционален Меѓународен Турнир во борење слободен стил–оваа година ќе се одржи во Радовиш. Пропозиции за турнирот.

Бесир Алили на само 19години се пласираше на 5место во сениорска конкуренција на ЕП во Унгарија

Бесир Алили го освои петтото место на Европското првенство во борење во Будимпешта, Унгарија, откако во борбата за бронзениот медал во категоријата до 61 кгзагуби 2-11 од Едуард Григорев (Полска). За младиот Алили и петтото место е успех, покажувајќи дека има талент кој се уште треба да се бруси, а успесите ќе дојдат, бидејќи младоста е на […]

Егоров направи историја во Македонското борење-од Унгарија се враќа со златен медал

Владимир Егров- Направи историја за македонското борење Во категорија 57кг освои злато на ЕВРОПСКОТО ПРВЕНСТВО ЗА СЕНИОРИ во БУДИМПЕШТА,Унгарија Голем успех за Македонија за прв пат по 23 години добиваме шампион во Сениорска Конкуренција на ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО .Ова е шести златен медал за Македонија на ЕП-а, по два освоија Шабан Трстена и Шабан Сеиди и […]

Македонија има Финалист на Европското Првенство за Сениори-

Европско Првенство борење оваа година се одржува во Будимпешта,Унгарија од 28.03.-03.04.2022година. Нашата држава ја претставуваат 5 репрезентативци во борење слободен стил и тоа: -57кг Владимир Егоров  1/4 финале  победа🇲🇰 5:4 🇩🇪против Германија 1/2 финале победа 🇲🇰10:0 🇦🇲против АрменијаУтре борба за златен медал се бори против Азербеџан(Алибас Ржазде). 61кг утре во квалификации 🇲🇰Бесир Алили со противник […]